|
|
Konkurs na wielkanocn± kartkê ¶wi±teczn±
Wskazówki dla uczestników konkursu
Najbardziej odpowiednim tematem kartki wielkanocnej jest Zmartwychwstanie Pana. Przedstawienie to odnajdujemy w wielu dzie³ach sztuki minionych epok, szczególnie w malarstwie gotyckim. Jednak ukazanie Chrystusa, który powstaje z grobu i opuszcza go nie jest jedynym, jakie przekazuje t± prawdê religijn±. Anio³ mówi±cy niewiastom, ¿e "nie ma ¯ywego w¶ród umar³ych" mo¿e staæ siê ¼ród³em inspiracji dla artysty poszukuj±cego nietypowego ujêcia tematu. Sam pusty grób jest bardzo wymownym symbolem. Zmartwychwstania Pana nikt nie widzia³ i nawet Aposto³owie nie byli naocznymi ¶wiadkami tego wydarzenia, stwarza wiêc ono niezmiernie szerokie pole dla wyobra¼ni twórcy. Poszukiwanie nowych ¶rodków wyrazu jest rzecz± bardzo cenn±, nale¿y jednak szczególn± uwagê zwróciæ na to, aby nie odej¶æ od prawd wiary, ale poprzez sztukê je wyra¿aæ.
Szczególnym symbolem Zmartwychwsta³ego Pana jest baranek. Starotestamentowa ofiara baranka paschalnego jest zapowiedzi± mêki, ¶mierci i zmartwychwstania Chrystusa. ¦wiêty Jan Chrzciciel ukazuje nam, ¿e starotestamentowa Pascha wype³ni³a siê w Nowym Przymierzu w s³owach "Oto Baranek Bo¿y, który g³adzi grzechy ¶wiata" (J 1.29). Jednak artysta u¿ywaj±c tego symbolu musi staraæ siê, aby by³ on wyra¼ny, czytelny i jednoznaczny.
Pisanka jest zakorzenionym w tradycji symbolem ¦wi±t Wielkanocnych, szczególnie mi³ym i cennym, gdy¿ charakterystycznym dla Polski i bliskich nam krajów. Mo¿e byæ ona elementem dekoracyjnym, ale nie powinna stanowiæ centrum kompozycji. Podobnie wierzbowe bazie, kwiaty, kurcz±tka i zaj±czki s± symbolem budz±cego siê wiosn± ¿ycia, a wiêc po¶rednio nawi±zuj± do istoty ¶wi±t Wielkanocy. Jednak umieszczenie w projekcie samych tylko pisanek i innych dekoracji by³oby nadmiernym sp³yceniem tematu. Istot± ¶wiêtowania Wielkanocy, a wiêc i przesy³ania bliskim osobom ¿yczeñ jest rado¶æ ze Zmartwychwstania Pana.
Niech zaprojektowane kartki wielkanocne bêd± piêknymi no¶nikami tej tre¶ci.
wróæ
|
|
|