Aktualności
O nas
Czytelnia
Poradniki
Konkursy
Linki
Zaloguj się:
login:
hasło:

Nasi Artyści
Joanna Piaskowska
Małgorzata Wrochna
Alicja Pluta
Waleria Korsak-Rabś
Ewa Giczkowska
Adam Rymaszewski
Magdalena Lewandowska
Zdzisław Kruszyński
Julita Jaśkiewicz-Macek
 więcej...

Dołącz do nas!

prawa autorskie - mapa witryny
 Konkurs na wielkanocną
kartkę świąteczną 2006
wyniki

Chrystus Zmartwychwstały

Zmartwychwstanie Chrystusa - centralna prawda naszej wiary - zawsze inspirowało twórców. Jednak w ostatnich latach wartości duchowe świąt Wielkanocy często spłycane są przez wprowadzanie błahych, niewiele znaczących symboli, słabo zakorzenionych w naszej tradycji, takich jak np. zajączek. Ich związek z zasadniczą treścią świąt jest niewielki. Świadczą one bardziej o "makdonaldyzacji" naszego społeczeństwa, niż o trwaniu w chrześcijańskiej tradycji.

Szczególnie miłym akcentem świąt jest przesyłanie życzeń osobom bliskim a piękna kartka świąteczna powinna wiązać się z treścią religijną Wielkanocy. Powinna w artystycznej formie ukazywać Zmartwychwstanie Pana, które jest kluczem naszej wiary. Niestety najczęściej kartki, które możemy nabyć w sklepach nie spełniają tych oczekiwań. Zawierają pozbawione głębszych treści symbole albo przedstawiają Zmartwychwstałego w sposób kiczowy, co uraża Jego godność oraz nasze odczucia estetyczne.

Chcąc przełamać te zubażające trendy Ars Sacra wspólnie z redakcją Gościa Niedzielnego ogłasza konkurs na wielkanocną kartkę świąteczną. Zamierzamy w ten sposób zachęcić artystów do twórczości zgodnej z potrzebami ludzi wierzących. Chcemy przyczynić się do promowania wartościowych talentów, chcących budować swoją popularność w zgodzie z zasadami wiary, a nie poprzez prowokacyjne odcinanie się od niej. Mamy nadzieję, że konkurs pozwoli na wyłonienie wielu pięknych i dobrych projektów, które może znajdą uznanie wydawców, aby wartościowe widokówki były dostępne w sklepach.

Nagrody dla zwycięzców ufundowała Redakcja Gościa Niedzielnego i wydawnictwo Biały Kruk.

Redakcja Ars Sacra