Aktualności
O nas
Czytelnia
Poradniki
Konkursy
Linki
Zaloguj się:
login:
hasło:

Nasi Artyści
Joanna Piaskowska
Małgorzata Wrochna
Alicja Pluta
Waleria Korsak-Rabś
Ewa Giczkowska
Adam Rymaszewski
Magdalena Lewandowska
Zdzisław Kruszyński
Julita Jaśkiewicz-Macek
 więcej...

Dołącz do nas!

prawa autorskie - mapa witryny
 


Konkurs na wielkanocną kartkę świąteczną

Wskazówki dla uczestników konkursu

Najbardziej odpowiednim tematem kartki wielkanocnej jest Zmartwychwstanie Pana. Przedstawienie to odnajdujemy w wielu dziełach sztuki minionych epok, szczególnie w malarstwie gotyckim. Jednak ukazanie Chrystusa, który powstaje z grobu i opuszcza go nie jest jedynym, jakie przekazuje tą prawdę religijną. Anioł mówiący niewiastom, że "nie ma Żywego wśród umarłych" może stać się źródłem inspiracji dla artysty poszukującego nietypowego ujęcia tematu. Sam pusty grób jest bardzo wymownym symbolem. Zmartwychwstania Pana nikt nie widział i nawet Apostołowie nie byli naocznymi świadkami tego wydarzenia, stwarza więc ono niezmiernie szerokie pole dla wyobraźni twórcy. Poszukiwanie nowych środków wyrazu jest rzeczą bardzo cenną, należy jednak szczególną uwagę zwrócić na to, aby nie odejść od prawd wiary, ale poprzez sztukę je wyrażać.

Szczególnym symbolem Zmartwychwstałego Pana jest baranek. Starotestamentowa ofiara baranka paschalnego jest zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Święty Jan Chrzciciel ukazuje nam, że starotestamentowa Pascha wypełniła się w Nowym Przymierzu w słowach "Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata" (J 1.29). Jednak artysta używając tego symbolu musi starać się, aby był on wyraźny, czytelny i jednoznaczny.

Pisanka jest zakorzenionym w tradycji symbolem Świąt Wielkanocnych, szczególnie miłym i cennym, gdyż charakterystycznym dla Polski i bliskich nam krajów. Może być ona elementem dekoracyjnym, ale nie powinna stanowić centrum kompozycji. Podobnie wierzbowe bazie, kwiaty, kurczątka i zajączki są symbolem budzącego się wiosną życia, a więc pośrednio nawiązują do istoty świąt Wielkanocy. Jednak umieszczenie w projekcie samych tylko pisanek i innych dekoracji byłoby nadmiernym spłyceniem tematu. Istotą świętowania Wielkanocy, a więc i przesyłania bliskim osobom życzeń jest radość ze Zmartwychwstania Pana. Niech zaprojektowane kartki wielkanocne będą pięknymi nośnikami tej treści.

wróć