Aktualności
O nas
Czytelnia
Poradniki
Konkursy
Linki
Zaloguj się:
login:
hasło:

Nasi Artyści
Joanna Piaskowska
Małgorzata Wrochna
Alicja Pluta
Waleria Korsak-Rabś
Ewa Giczkowska
Adam Rymaszewski
Magdalena Lewandowska
Zdzisław Kruszyński
Julita Jaśkiewicz-Macek
 więcej...

Dołącz do nas!

prawa autorskie - mapa witryny
 
Szkoła rysunku Betty Edwards

  

Betty Edwards, amerykańska nauczycielka rysunku, zastanawiała się dlaczego w grupie 30 uczniów tylko kilkorgu udało się nauczyć rysunku.

Artykuły na temat pracy mózgu ludzkiego z lat 50-tych i 60-tych pomogły jej natrafić na nową skuteczną metodę nauki rysuknu.
Upraszczając sprawę można powiedzieć, że rysunek to domena prawej półkuli mózgu, natomiast lewa dopuszczona do udziału, przeszkadza.

W czasie studiów doktoranckich Betty opracowała ćwiczenia, które pozwalają na zniechęceniu strony lewej do wtrącania się do rysunku i narzucania symboli i na skoncentrowaniu się na obserwacji. Ćwiczenia te opisała w książce "Drawing on the right side of brain" (Rysowanie prawą stroną mózgu).

  

Ćwiczenia te mają na celu nauczenie obserwacji. Wskazała np. że skomplikowany rysunek dużo łatwiej narysować obserwując go "do góry nogami" oraz że lepszy rezultat osiąga się rysując kształty negatywne (puste przestrzenie, np. krzesła posługując się "okienkiem".

Na zakończenie podała informacje dotyczące rysowania portretów wychodząc z założenia, że jeżeli uczeń narysuje portret i zobaczy podobieństwo do modela, przekona się, że naprawdę umie rysować.

Chciałam przekonać się jak działa ta metoda w praktyce i kilkakrotnie wypróbowałam ją na grupie dzieci 10-letnich lub powyżej. Spotykaliśmy się raz w tygodniu na ok. 2-3 godz. przez pół roku i naukę kończyliśmy wystawką portretów. Metoda ta okazała się naprawdę skuteczna.

Waleria Korsak-Rabś

wróć